LAKU VEIDI UN LAKAS IZVĒLE
Tirgotāji piedāvā visdažāko veidu lakas ar ļoti dīvainiem nosaukumiem, tādiem kā poliuterāns, alkīds vai formaldehīns. Bet diemžēl vairumam cilvēku šie vārdi neko nenozīmē, bet laka tomēr ir nepieciešama un kādu no tām tomēr vajadzēs izvēlēties. Šajā rakstā būs neliels skaidrojums, par to nosaukumiem un pielietojumu.
Lakas ir daudz un dažādas, tāpat kā to tipi – lakas kokam, lakas metālam, nagu lakas un laka matiem. Mēs šoreiz apskatīsim lakas kas domātas koksnes apstrādei.
POLIUTERĀNA LAKAS
Poliuterāna laka ir ļoti augstas kvalitātes polimerizācijas sveķu laka, kas pēc sacietēšanas veido ļoti nodilumizturīgu pārklājumu, tādēļ to var lietot intensīvi izmantojamās telpās. Laka ir noturīga pret ūdens un ķīmisko faktoru iedarbības, to var izmantot gan āra apstākļos, gan iekštelpās. Laka ir noturīga pret UV stariem (nedzeltē). Laka labi salīmē koku, tas ir lietderīgi lakojot parketu.
Ir divu veidu poliuterāna lakas (vienkomponentu un divkomponentu). To atšķirība ir cietēšanas veidos – vienkompnentu laka sacietē ar gaisa mitruma palīdzību, bet divkomponentu laka, notiekot ķīmiskai reakcijai starp laku un tai piejaukto katalizatoru.
Lakas negatīvās īpašības ir tās izgarojumi (smaka) un putekļu pievilkšana, lakas cietēšanas laikā.
AKRILA LAKAS (DISPERSIJAS)
Šīs lakas ir izveidotas uz ūdens bāzes (ekoloģiskas), tādēļ strādājot ar šīm lakām ir daudz mazāki izgarojumi (smaka), un ar tām drīkst strādāt telpās kur uzturas cilvēki. Kā arī šīs lakas var izmanot paugstinātas uguns un sprādzienbīstamības telpās, jo laka nesatur šķīdinātājus, līdz ar to tā ir nedegoša. Šīs lakas uzklājot veido vienmērīgu (pienainu) pārklājumu, īpaši neizceļot koksnes struktūru. Laika gaitā saglabā grīdas gaišumu un laka ātri nožūst, darba instrumentus var mazgāt ar ūdeni.
Lakas negatīvās īpašības ir to zemā nodilumizturība, salīdzinot ar poliuterāna lakām, tādēļ nav ieteicams uzklāt uz intensīvi noslogotām virsmām.
ALKĪDA LAKAS
Alkīda un lakas, ir veidotas uz mākslīgo sveķu bāzes, tās vairāk piemērotas maz noslogotu virsmu apstrādei. Laka dziļi iesūcas koksnē, tā maksimāli izceļot koksnes struktūru un tiek iegūta savdabīga koksnes nokrāsa. Šādas lakas visslabāk izskatīsies matētā veidā, padarot virsmas izskatu zīdaini maigu. Laku ieteicams uzklāt pēc iepējas plānākās kārtās, tā panākot pievilcīgāku izskatu un izvairīties no lakas sakrokošanās.
Lakas negatīvās īpašības ir to salīdzinoši zemā nodilumizturība, taču kā rezerves variantu iespējams lietot alkīda-uretāna laku.
LAKA AR SKĀBES CIETINĀTĀJU
Lakas izveidotas uz formaldehīna sveķu bāzes un to nodilumizturība ir visaugstākā, tādēļ tās izmanto vietās kur virsma tiek pakļauta intensīvai lietošanai. Formaldehīns virsmu nedaudz pabalina un tā iekrāsojas gaišākā tonī. Šī tipa lakas ir viegli pulējamas un uz virsmas tās vislabāk izskatīsies spīdīgā veidā. Tāpat kā poliuterāna laka, arī šī labi salīmē koka detaļas, kas nav mazsvarīgi parketam.
Lakas negatīvās īpašības ir tās izgarojumi, žūšanas un ieklāšanas procesa laikā, jāstrādā telpās ar labu ventilāciju un papildaprīkojumu (cimdiem,respiratoru utt.)
NITROLAKA (NITROCELULOZES LAKA)
Nitrolakas pluss ir tās īsais žūšanas laiks (apm. 1-2h) un žāvēšana starp kārtām (apm.20.min). To pārsvarā pielieto mēbeļu un citu koka detaļu apstrādei. Nitrolaka tiek uzklāta ar otu, porolona rulli vai uzsmidzinot.
Lakas negatīvās īpašības ir paaugstināta ugunsbīstamība to uzklājot, kā arī tās mazā nodilumizturība.
DERĪGI ZINĀT!
Pirms uzklājam kokam lakas kārtu, to pirms lakošanas iespējams notonēt sev vēlamākā tonī, vai ietonēt laku (piem. priedi padarot ozolkokam līdzīgāku). Tāpat šis tonis palīdzēs koksni aizsargāt pret UV stariem, vai izcet koksnes struktūru.
Lai koksni panāktu ļoti gaišu (baltu), to iespējams pirms lakošanas izbalināt, ar tam paredzētu balinātāju.
Grīdu var padarīt interesantāku, ja pēc pirmās lakošanas kārtas, uzgleznosim uz tās kādu ornamentu vai zīmējumu, to paveicam ar eļļas krāsām un pēc tam to pārklājot ar lakas kārtu.