GRĪDAS SEGUMI, TO PLUSI UN MĪNUSI
Pārviedojot vai veicot remontu savā mājoklī, vienmēr paliek aktuāls jautājums – Kādu grīdas segumu izvēlēties ? Jo nereti grīdas segums sastāda augstākās materiāla izmaksas, tādēļ vēlamies pieņemt pareizo lēmumu un nekļūdīties. Veikalu plaukti ir pilni ar dažāda veida grīdas segumiem un katrs ražotājs savējo slavē kā vislabāko. Tādēļ šajā rakstā varat iepazīties ar grīdas segumu veidiem, to plusiem un trūkumiem.
Lamināts
Lamināts ir laminēta kokšķiedras plātne un tā virskārtas laminējums pieejams dažāda veida krāsās un rakstos. Tā ieklāšana ir salīdzinoši viegla un ātra, kā arī lamināta cena ir salīdzinoši zema, tādēļ tas ir viens no populārākajiem grīdas seguma veidiem. Lamināta biezums ir pieejams no 6mm -14 mm biezumam, tādēļ tas ieklājams uz vecā grīdas seguma nemainot sliekšņa augstumu. Iegādājoties laminātu derētu pievērt uzmanību to ražotājam un kvalitātei, jo mūsdienu ražošanas tehnoloģijas nodrošina ļoti kvalitatīvu gala rezultātu, kas būtiski paildzina tā kalpošanas laiku jau konkurējot ar koka grīdas segumiem. Kā būtiskākais lamināta pluss ir tā vieglā kopšana un plašais rakstu, krāsu un formu piedāvājuma klāsts.
Vairākslāņu parkets
Vairākslāņu parkets ir lamināta paveids, tikai tas sastāv no diviem vai trīs slāņiem, kura pamats tiek veidots no finiera, bet augšējā kārta (virskārta) no koka dēlīšiem. Divslāņu parkets tiek pielīmēts pie pamatnes (grīdas), savukārt trīsslāņu parkets tiek savstarpēji savienots, viens ar otru (speciālisti iesaka arī trīsslāņu parketu līmēt pie pamatnes). Atšķirībā no dēlīšu parketa, vairākslāņu parketa ieklāšana ir daudz vienkāršāka un ātrāka, kā arī tā virskārta ir jau apstādāta, tādēļ to nav jāslīpē vai jālako.
Vairākslāņu parketa mūžs ir īsāks kā dēlīšu parketam, jo pēc virskārtas nodilšanas to iespējams tikai sīpēt, vienu vai divas reizes, taču tam ir ilgāks mūžs kā lamināta grīdai.
Dēlīšu parkets
Dēlīšu parkets tiek ieklāts uz līdzenas pamatnes, pie tās pielīmējot 15 mm biezus dēlīšus. No dēlīšiem iespējams veidot dažādas formas un rakstus, tādā veidā padarot jūsu grīdu unikālu. Parketa mūžs ir salīdzinoši ilgs, jo to ir iespējams atjaunot, noslīpējot nobružāto virskārtu.
Parketa trūkums ir tā sarežgītā ieklāšana, ko ieteicams veikt tikai speciālistiem, kas krietni sadārdzina seguma kopējās izmaksas. Pēc ieklāšanas parketu nepieciešams apstrādāt, slīpēt un lakot.
Grīdas dēļi
Grīdas dēļi tiek piestiprināti pie grīdas karkasa vai sijām ar naglu vai skrūvju palīdzību. Dēļos tiek iefrēzētas speciālas gropes kas nodrošina dēļu savstarpēju sasaisti. Atšķirībā no parketa, dēļu seguma ieklāšanas izmaksas ir zemākas, jo to montāžai nav nepieciešama pamatne. Tāpat kā dēlīšu parketam, arī šo seguma atjaunošanu iespējams veikt atkārtoti, noslīpējot nobružāto virskārtu un to pārlakojot.
Grīdas dēļu trūkums ir to transportēšana (garuma dēļ), kā arī no dēļiem ir sarežģīti veidot dažādus rakstus, kā tas iespējams ar parketa dēlīšiem. Tāpat dēļus pēc ieklāšanas nepieciešams slīpēt un lakot.
Korķis
Korķa segums tiek iegūts no korķozola mizas, to sasmalcinot un pielīmējot pie kokšķiedras plātes vai finiera, tādā veidā panākot ērti ieklājamu segumu (līdzīgi kā laminātu). Ir arī pieejamas korķa flīzes, ko pielīmē pie grīdas pamatnes. Korķozola grīdas segums ir silts, mīksts un tam ir laba sakaņas izolācija, segumi pieejami dažāda veida nokrāsās, kas padarīs jūsu interjeru interesantu. Korķa kopšana ir vienkārša un tā virsējo kārtu iespējams atjaunot pārlakojot, tā panākot ilgu seguma kalpošanas laiku.
Par trūkumiem var minēt ka, uz korķa seguma izlijis šķidrums var iekrāsot plātņu sadurvietu. Vaskotam korķim ir mazāka nodilumizturība kā lakotam, tādēļ to ieteicams likt telpās kuras netiek intensīvi izmantotas (guļamistabās).
Bambuss
Bambusa grīda tiek iegūta no bambusa kokiem, tas ir ātri atjaunojams dabas resurss, jo bambusa koki aug ātrāk. Ir pieejami no bambusa veidoti līmēti grīdas dēļi, kā arī ērti ieklājamās vairākslāņu bambusa parketa plātnes. Bambusa grīdas segums ir ļoti izturīgs, tādēļ to var ieklāt intensīvi lietojamās telpās un tas jūsu grīdu padarīs eksotiski ekskluzīvu. Bambusa vairākslāņu grīdas seguma cenas ir vienādas ar vairākslāņu parketa cenām, taču tas ir cietāks par priedi vai egli un pat nedaudz par ozolu, kas nozīmē kad nomet ko uz grīdas, būs mazāka iespēja to sabojāt.
Neapstrādāts bambuss ir jūtīgs pret gaisa mitruma svārstībām, tādēļ vairākslāņu parketu apstrādā ar vairākām lakas kārtām un ieklājot ieteicams to līmēt pie grīdas pamatnes, kā arī protams izvairīties to ieklāt mitrās telpās.
Keramikas flīzes
Keramikas flīzes veidotas no apdedzināta māla ar speciāli apstrādātu virsējo kārtu, kas tās padara nodilumizturīgas, mitrumizturīgas un ilgi kalpojošas. Flīzes pieejamas dažādu krāsu,rakstu un formas, ar glancētu vai matētu virsmu. Flīzes ir ūdens izturīgas, tādēļ tās varam ieklāt mitrās telpās (vannasistabā, tualetē vai virtuvē). Tāpat ir pieejamas flīzes kas paredzētas izmantošanai āra apstākļos (klinkera flīzes), tās ir vairāk apstrādātas, tādēļ arī dārgākas par flīzēm ko izmantojam iekštelpās.
Par flīzes trūkumiem var minēt, ka to ieklāšanai nepieciešama stingra un cieta pamatne, flīžu grīda ir auksta un tās kvalitatīvai ieklāšanai būs nepieciešama meistara palīdzība.
Marmora plāksnes
Marmors ir izturīgs un grezns akmens segums, kas piešķirs jūsu mājoklim bagātīgu izskatu. Marmors ir poraināks par granītu, tādēļ to īpaši apstrādā ar teflonu lai nosegtu tā poras, kas marmoru padara spīdīgu, neuzņēmīgu pret traipiem un ūdeni. Marmors ir nedaudz neizturīgāks par granītu, taču daudz izturīgāks par pārējiem grīdas segumu veidiem, tādēļ tā cena ir salīdzinoši augsta, bet tā kalpošanas laiks ir ļoti ilgs (mūžīgs).
Par marmora trūkumiem, var minēt to cenu un ieklāšanas sarežģītību. Tāpat kā granīts arī marmors ir smags, tādēļ nepieciešama īpaša pamatnes sagatavošana. Lai marmors ilgi saglabātu savu izskatu, tas regulāri jākopj.
Granīta plāksnes
Granīts ir ļoti izturīgs dabisks akmens segums, izturīgāks par marmoru. Tas piešķir grīdai dabisku un senlaicīgu izskatu, bet salīdzinot ar citiem grīdas seguma materiāliem, šis nenoliedzami ir viens no dārgākajiem. Lai granīts būtu izturīgs pret mitrumu, traipiem un baktērijām to īpaši apstrādā, tādēļ to var arī izmantot virtuvēs un vannasistabās. Ieklājot granītu savās mājās, jūs varat aizmirst par citiem grīdas segumiem, jo tas jums kalpos mūžīgi.
Par granīta trūkumiem var minēt, materiāla un ieklāšanas cenu. Tāpat granīta grīda ir smaga, tādēļ to ne vienmēr visur iespējams uzstādīt, kā arī tā pamatne ir auksta, tādēļ ieteicams to ierīkot apsildāmu.
Linolejs
Linoleju parasti mēdz jaukt ar PVC (polivinilhlorīda) grīdas segumu. Linolejs ir izgatavots no dabiskiem materiāliem linsēklu eļlas, koka miltiem, džutas un kaļķakmens, linolejs ir viengabalains līdz ar to tam ir ilgāks kalpošanas laiks un tādēļ tā cena ir augstāka, kā PVC segumam. Linoleju var ieklāt intensīvi lietojamās un mitrās telpās (virtuvē,tualetē).
Linoleju ražo plānu 1,5 – 2mm biezumā, tādēļ pa to pārvietojoties grīdas segums liekas ciets. Linolejs ir grūtāk kopjams un dārgāks, kā PVC segums.
PVC (vinila segums)
Ja linolejs ir viendabīgs, tad PVC segums tiek izgatavots no vairākiem slāņiem, stikla šķiedras un vinila, segums ir biezāks 2-4mm un tādēļ arī tas ir mīkstāks kā linolejs. PVC segums pieejams dažādās krāsās un rakstos, kā arī flīzīšu veidā, kas tiek pielīmētas pie grīdas pamatnes. PVC segumu ir vieglāk kopt kā linoleju un pa to ir patīkamāk staigāt, jo tas ir mīkstāks.
PVC segums ir mazāk izturīgs kā linolejs, tādēļ to pārsvarā ieklāj mājās un ne tik intensīvi noslogotās telpās.
Mīkstais grīdas segums (paklājs)
Pa paklāja segumu nenoliedzami ir vispatīkamāk staigāt, jo tas ir mīksts un rada siltuma sajūtu pēdām, kā arī lieliski absorbē soļu radīto skaņu. Paklāji ir pieejami dažādos rakstos un krāsas, tāpat ir nopērkamas paklāja flīzes kas tiek pielīmētas pie grīdas pamatnes. Paklāji tiek ražoti no dažāda veida materiāliem, sākot no sintētikas līdz dabiskajiem vilnas segumiem, tādēļ to cenas arī ir ļoti dažādas.
Paklāja segumi ir viens no grūtāk kopjamajiem grīdas segumumiem, it īpaši garspalvainie paklāji, taču ir nopērkami speciāli tā kopšanas līdzekli, kas atvieglo šo darbu.
Betona grīda (pulēta)
Šis grīdas seguma veids vairāk piemērots industriālajām telpām, jeb telpām kurās ir lielas platības un nepieciešama seguma izturība. Pulēta betona grīda ir spīdīga, kas atgādina pulētu akmeni, šāda tipa grīdas ir viegli kopjamas, ilgmūžīgas, restaurējamas, kā arī tām var ierīkot grīdas apsildi. Arī cenas ziņā tās ir izdevīgas lielās platībās, taču ierīkojot šādu grīdu mazās telpās, tās izmaksas būs augstas, jo to iestrādei nepieciešama specializēta tehnika.
Izbūvējot šādu grīdu nepieciešama meistaru un specializētas tehnikas palīdzība, kā arī nepieciešams speciāli sagatavot pamatni.
Gumijas segums
Gumijas segumi pieejami flīzīšu vai ruļļmateriālu veidā, šāds segums lieliski absorbē triecienus, soļu skaņu, kā arī tā virsma ir neslidīga, tādēļ tos pārsvarā ieklāj sporta zālēs, bērnu rotaļu laukumos vai industriāli lietojamās telpās. Segumi pieejami dažādās krāsās un tie ir ļoti nodilumizturīgi (ilgmūžīgs).
Salīdzinot ar vinila vai linoleja cenu, gumijas segums ir dārgāks (taču krietni ilgmūžīgāks) un gumijas segumiem ir salīdzinoši maza krāsu un rakstu izvēle.
Stikls
Šis nenoliedzami ir viens no modernākajiem grīdas seguma veidiem, kas parasti tiek izbūvēts starpstāvu pārsegumos, tā panākot ka telpa tiek vairāk apgaismota un vizuāli paplašināta. Stikla grīda arī vienlaicīgi kalpo kā zemāk esošās telpas griesti. Stikls pieejams caurspīdīgā, krāsaina vai matētā veidā un ar zemu skaņas caurlaidību.
Stikla grīdai nepieciešama bieža kopšana un tās izbūves izmaksas ir salīdzinoši augstas.
Plastmasas segums pieejams flīžu veidā, tas ir ērti un viegli ieklājams. Šis segums paredzēts ieklāt uz cietas pamatnes mitrās telpās (dušā, pie baseina) vai ārā (balkons, garāža, sporta laukums), pārsvarā segums paredzēts lai palīdzētu novadīt mitrumu, tajā pat laikā saglabājot sausu pamatu zem kājām. Šis segums pieejams dažādās krāsās un ar dažādu flīzīšu formu.
Ieklāts plastmasas segums pilnībā nenosedz grīdas pamatni, (tā paliek daļēji redzama).