JAUTĀJUMI, KAS JĀRISINA PIRMS PRIVĀTMĀJAS BŪVNIECĪBAS UZSĀKŠANAS
Domājot par privātmājas būvēšanu, daudzus cilvēkus satrauc šis ilgais un darbietilpīgais process. Nav pieredzes un pietiekamu zināšanu, rodas daudzi jautājumi par to, ar ko būtu jāsāk un, kas šajā procesā ir vissvarīgākais. Būvniecības portāls abc.lv piedāvā apskatīt, kādus jautājumus nepieciešams atrisināt pirms būvniecības uzsākšanas, lai process noritētu bez problēmām.
Pirms būvniecības uzsākšanas nepieciešams izlemt, cik daudz naudas esi gatavs iztērēt. Izmaksas būs noteicošais faktors visā turpmākajā procesā. Var vērsties arhitektūras birojā, kur palīdzēs izvēlēties mājas projektu vai izveidos individuālo un pateiks, cik izmaksās tā realizācija.
Kādam nolūkam māja būs paredzēta?
Ļoti svarīgi ir noteikt mājas funkcionālo nozīmi. Uzsākot būvniecību, nolem, kādā veidā tā tiks izmantota. Tā būs vasarnīca vai māja, kurā dzīvosi pastāvīgi? Ieguldot naudu, jāsaprot šo investīciju svarīgums. Iespējama situācija, ka vēlāk nolemsi māju pārdot, lai pārvāktos dzīvot kaut kur citur.
Individuāls projekts tiek izstrādāts, ņemot vērā tavas vēlmes, vajadzības, gaumi un zemes gabala īpašības. Arhitekts izstrādās tavas ''sapņu mājas'' projektu.
Vai mājai būs tipa projekts?
Projekts, kas paredzēts masveida izmantošanai. Bieži vien cilvēks nevēlas pasūtīt individuālo projektu, tam varētu būt dažādi iemesli: cena, projekta izpildes laiks u.c. Tamdēļ var izvēlēties tipa projektu. Daži no tiem kādreiz bija individuālie projekti, bet vēlāk modificēti kā tipa projekti. Arhitektūras birojos vienmēr ir plaša tipa projektu izvēle. Līdz ar to ikvienam ir jāizlemj, kādam projektam viņš dos priekšroku.
Projekts ietver sevī dokumentāciju, dažādus rasējumus, kuros izstrādāts celtnes pamatu, grīdu, sienu, jumta konstrukcijas u.c. plānojums. Ja projekts izstrādāts ļoti detalizēti, var sastādīt tāmi un aprēķināt aptuvenās būvniecības izmaksas.
Būvēšu pats vai būvniecības uzņēmums?
Ja neesi profesionāls celtnieks, jāsaprot, ka mājas būvniecības process var būt bīstams. Ja nav pieredzes, iespējamība pieļaut kļūdas ir ļoti liela. Vēlāk to labošanai būs jātērē nauda. Iespējams, darbs ar profesionāļiem ļaus vairāk ietaupīt. Tamdēļ, būvējot māju, labāk izmantot būvuzņēmumu pakalpojumus vai vismaz konsultēties ar kādu būvspeciālistu.
Īsumā par darbībām pirms būvniecības uzsākšanas:
* Izvēlēties piemērotu zemes gabalu;
* Izlemt, kādam nolūkam māja būs paredzēta;
* Saprast, cik daudz finansiālo līdzekļu var atvēlēt mājas būvniecībai;
* Ņemot vērā zemes gabala īpašības un pieejamos līdzekļus, izlemt, kāda māja tiks būvēta – akmens, koka vai karkasa u.c.;
* Izlemt, kāds projekts tiks pasūtīts – individuāls vai tipa;
* Saņemt būvniecības atļauju (ja tas nepieciešams);
* Izvēlēties būvniekus.